Sieć i partnerzy
Wraz z członkami naszej sieci oraz partnerami chcemy promować dziedzictwo Polski z okresu II wojny światowej oraz lat powojennych, a także wpływać na dalszą integrację perspektywy polskiej w narracji europejskiej.
Jako Szlak Wyzwolenia Polski rozpoznajemy odmienne doświadczenia Polski z tych czasów się od sytuacji innych krajów, w tym szczególnie Europy Zachodniej. W przeciwieństwie do takich krajów jak Belgia, Francja czy Holandia, Polska nie została wyzwolona przez wojska alianckie, lecz przez Armię Czerwoną ZSRR. Dla wielu Polaków oznaczało to początek nowej okupacji – Związek Radziecki szybko ustanowił w Warszawie marionetkowy rząd, który był mu całkowicie podporządkowany. Sam proces “wyzwolenia” również był dla wielu Polaków bolesny. Żołnierze Armii Czerwonej często dopuszczali się aktów przemocy na “wyzwalanych terenach”, szczególnie wobec kobiet. Józef Stalin również nie pozwolił, aby jego armia pomogła Warszawiakom walczącym w powstaniu, co doprowadziło do niemal całkowitego zniszczenia miasta.
Szlak Wyzwolenia Polska swoim zasięgiem działania obejmuje tematy II wojny światowej, w tym wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego w przywróceniu polskiej państwowości i suwerenności, oraz lat powojennych, w tym partyzantki antykomunistycznej i losów osób, dla których wolność ojczyzny była priorytetem.
Nasza misja
Poprzez liczne projekty, takie jak szlak kulturowy certyfikowany przez Radę Europy „Liberation Route Europe” oraz współprace na gruncie krajowym i międzynarodowym, realizujemy naszą misję promowania wiedzy historycznej oraz skłonienia do refleksji nad latami II wojny światowej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Instytucje
członkowskie
Partnerzy
Muzeum Pamięci Sybiru
Uniwersytet Warszawski
Państwowe Muzeum na Majdanku
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Muzeum Powstania Warszawskiego
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie