W dniach 10-13 marca w Krakowie odbyła się 9. edycja LRE Forum, zorganizowana przez Fundację LRE we współpracy z LRE Polska i Miastem Kraków, które było gospodarzem wydarzenia. W ciągu czterech dni uczestnicy brali udział w szeregu aktywności, mających na celu pogłębienie wiedzy, zdobywanie nowych perspektyw i dzielenie się doświadczeniami w międzynarodowym gronie historyków, edukatorów i profesjonalistów z branży turystycznej.
Przyjęcie powitalne
10 marca członkowie Fundacji LRE i kluczowi partnerzy zebrali się w Żydowskim Muzeum Galicja, zlokalizowanym w dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, na wieczorze powitalnym. Miejsce stworzyło doskonałą atmosferę do wprowadzenia w założenia i tematykę Forum. Gości powitali Dyrektor Zarządzający Fundacji LRE Rémi Praud oraz Dyrektor LRE Polska Joanna Roman, zapowiadając trzy kolejne dni pełne inspirujących doświadczeń i możliwości.
Seminarium Członkowskie LRE
11 marca, w pierwszej części dnia, odbyło się Seminarium Członkowskie – wydarzenie integrujące członków Fundacji LRE, stanowiące przestrzeń do wymiany informacji o zrealizowanych projektach oraz planach na przyszłość. Spotkanie rozpoczęło się od przeglądu działań Fundacji, a następnie uczestnicy dzielili się dobrymi praktykami i doświadczeniami.
Po raz pierwszy seminarium obejmowało dwa równoległe warsztaty. Pierwszy z nich, prowadzony przez Emme Johnson (kierowniczka projektów LREF), Nicole Häusler (starsza konsultant ds. turystyki w Mascontour) i Camille Varin (specjalistka ds. projektów w Departamencie Turystyki Regionu Normandii), koncentrował się na zrównoważonej turystyce w kontekście dziedzictwa II wojny światowej. Drugi, z udziałem Loïca François (LREF Digital Manager), Frédérica Jurie (profesora na Uniwersytecie w Caen) i Błażeja Pędzicha (Back-End Developer w KERN IT), skupił się na roli sztucznej inteligencji w edukacji historycznej i zachowywaniu pamięci.
Konferencja LRE
Konferencja LRE odbyła się w historycznym budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i była wydarzeniem pełnym inspirujących oraz poszerzających perspektywę wystąpień gości z instytucji historycznych z całej Europy. Konferencja, zatytułowana „W kontrze do zapomnienia: Zachowanie pamięci o II wojnie światowej i lekcji dla przyszłych pokoleń”, poruszyła ważne kwestie związane z edukacją historyczną i ochroną dziedzictwa II wojny światowej.
Rémi Praud, Dyrektor Zarządzający Fundacji LRE, przywitał 200-osobową publiczność, a dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii UJ wprowadził zgromadzonych w tematykę konferencji, wygłaszając przemówienie zatytułowane „Pamięć w społeczeństwie polskim: Przeszłość w teraźniejszości”.
Następnie przemawiał Yuriy Savchuk, dyrektor Narodowego Muzeum Ukrainy w czasie II wojny światowej. Jego słowa podkreśliły znaczenie zachowania pamięci o historii XX wieku w obliczu współczesnych konfliktów. Zwrócił również uwagę na to, jak dokumentowanie wojen w czasie rzeczywistym wpływa na przyszłe narracje historyczne.
Panel dyskusyjny moderowany przez Oriola Lópeza-Badella, koordynatora Europejskiego Obserwatorium Pamięci EUROM, zgromadził przedstawicieli czołowych europejskich instytucji zajmujących się dziedzictwem II wojny światowej. Wśród panelistów znaleźli się Adelina Hetnar, Kierowniczka Działu Projektów Edukacyjnych Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Victor-Jan Vos, Dyrektor ds. Zbiorów i Usług w Instytucie Studiów nad Wojną, Holokaustem i Ludobójstwem oraz Jan Blažek, Koordynator ds. Współpracy Międzynarodowej w czeskiej organizacji Post Bellum.
Konferencję zakończył wyjątkowy panel „Pokolenia w dialogu – dziedzictwo pamięci o II wojnie światowej”, moderowany przez Larysę Michalską ze Stowarzyszenia Max Kopfstein oraz Humanity in Action Polska, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać poruszających świadectw Karoliny Maczek-Skillen, Tanii Szabó i Noemie Lopian, z których wszystkie aktywnie działają na rzecz upamiętnienia swoich bliskich, w różny sposób związanych z losami II wojny światowej. Niesamowite relacje naszych gości rzuciły światło nie tylko na historię ich sławnych krewnych, ale także na to, jak zmienia się życie osoby, która dziedziczy tego rodzaju spuściznę, i skłoniły nas do refleksji nad tym, jak ważne jest zachowanie i przekazywanie pamięci o takich historiach.
Gala LRE
Na zakończenie dnia uczestnicy zebrali się na uroczystej kolacji na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej. Uczestników ponownie powitał Rémi Praud, a następnie przemówienie wygłosił pełniący rolę Przewodniczącego Fundacji LRE Ed Kronenburg. Kolację uświetniło skłaniające do refleksji przemówienie dr. Piotra M. A. Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, który zwrócił uwagę na znaczenie i komplementarność poszerzania wiedzy o wydarzeniach II wojny światowej i prowadzenia działań upamiętniających. Zwieńczeniem wieczoru była ceremonia powitania nowych członków Fundacji LRE, którzy dołączyli do sieci w poprzednim roku.
LREXPO
12 marca odbyły się coroczne targi turystyczne LREXPO, dające możliwość szerokiego networkingu. Uczestnicy wymieniali się informacjami, zawierali międzynarodowe znajomości i spotykali się z przedstawicielami branży turystycznej. Wydarzenie umożliwiło również członkom i partnerom Fundacji LRE wymianę pomysłów i dobrych praktyk, a także zbadanie nowych możliwości współpracy przy tworzeniu nowych ofert turystycznych.
Lokalne wycieczki
Na zakończenie LRE Forum 2025, 13 marca uczestnicy Forum odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – miejsce szczególnej pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru. Zwiedzanie z przewodnikiem było okazją do poznania historii obozu i przetrzymywanych w nim więźniów, z których zdecydowana większość zginęła w obozie. Spacer po tym miejscu pamięci, konfrontacja z jego historią i refleksja nad jego znaczeniem oraz dzielenie się tym doświadczeniem z naszymi kolegami, partnerami i członkami sprawiło, że było ono niezwykle cenne i poruszające.
W trakcie Forum uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w spacerach edukacyjnych po Krakowie, podczas których poznawali historię miasta, szczególnie z okresu II wojny światowej, a także zwiedzić Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, prezentujące losy Krakowa pod okupacją oraz historię samego Schindlera. Szczególnie interesująca była wycieczka z przewodnikiem śladami krakowskiego getta, które funkcjonowało tu w latach 1941-1943.
FAM Trips
Ponadto, oprócz aktywności w ramach LRE Forum 2025, operatorzy wycieczek pochodzący m.in. z Wielkiej Brytanii i USA, mieli okazję wziąć udział w wizycie studyjnej w Berlinie, Krakowie i Warszawie.
Dzięki wsparciu organizacji Visit Berlin, pierwsza grupa touroperatorów spędziła trzy dni w stolicy Niemiec, zwiedzając ważne historyczne miejsca. Do najważniejszych atrakcji należała wizyta z przewodnikiem na dawnym lotnisku Tempelhof i jego wystawa „Gotowi do startu – 100 lat lotniska Tempelhof”, a także zwiedzanie Muzeum Aliantów i Muzeum Topografii Terroru, gdzie uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat dojścia nazistów do władzy i późniejszego reżimu terroru. Inne wizyty obejmowały Muzeum Berlin-Karlshorst, Blindenwerkstatt Otto Weidt i pieszą wycieczkę po okolicy, w której kiedyś mieszkały żydowskie rodziny.
W Krakowie, przy wsparciu Stowarzyszenia Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, touroperatorzy wzięli udział w aktywnościach LRE Forum 2025 i dodatkowo odwiedzili Muzeum Armii Krajowej.
Ostatnim przystankiem tegorocznego FAM trip była Warszawa. Etap ten został zorganizowany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną MROT. Wizyty objęły Muzeum Powstania Warszawskiego, zwiedzanie Starego Miasta śladami II wojny światowej, Muzeum Warszawy, tematyczną wystawę Instytutu Pamięci Narodowej, Miejsce Pamięci Narodowej i Muzeum Palmiry oraz Twierdzę Modlin.








